25 May, 2020

Yaban Hayatı Tatilleri: Hayvan Severler İçin Rotalar

Kutup yolculuğunuzda kutup ayılarını görmek, Cortez Denizi’nde deniz aslanlarıyla yüzmek ve daha nicesi… Dünya tecrübe etmek için inanılmaz vahşi yaşam maceralarıyla doludur. Eğer bir hayvanseverseniz, bu unutulmaz vahşi yaşam tatillerini kaçırmak istemeyeceksiniz. Çünkü bu güzel hayvanlar bir kafesin arkasında değil kendi yaşam ortamlarında en mutlu hallerindeler. Onları rahatsız etmeden, evlerinde misafir olmaya ne dersiniz? İşte gitmeniz gereken vahşi yaşam turları ve orada kimlerle karşılacağınız hakkında bilmeniz gereken her şey.

Vahşi Yaşam Turları : Galapagos Adaları, Ekvador

Ekvador kıyılarındaki bu takımadalar, listedeki en vahşi doğa tatil beldesi olabilir. Yaban hayatı çekebilmek için özel fotoğraf ekipmanına veya dev zoom lenslerine ihtiyacınız yok. Çünkü burada hiçbir doğal yırtıcı hayvan yok. Hayvanlar insanlardan korkmazlar ve kendinizi genellikle birkaç metre uzaktaki deniz aslanları, dev kaplumbağalar, dalgalı albatroslar ve iguanalar içinde bulacaksınız. Ayrıca dünyanın tek tropik penguenlerine de dikkat edin.

Hindistan

Çimenlerin arasında sallanan 400 kiloluk bir Bengal kaplanından daha görkemli manzaralar var mıdır? Kaplanlar, Corbett ve Bandhavgarh Ulusal Parkları da dahil olmak üzere, Hindistan’daki birçok park yerinde kolayca görülebilir. En çekici olanı Ranthambore Ulusal Parkı olabilir. Bir zamanlar Jaipur maharajasının avlanma alanı olan parkta, sadece bol miktarda kaplan değil, aynı zamanda tapınak kalıntıları, leoparlar ve tembel ayılar gibi diğer vahşi yaşam özellikleri de var.

Svalbard, Norveç

Anakara Norveç ve Kuzey Kutbu arasında yer alan bu buzlu adalar kümesi, gezegende doğal ortamlarında buz üzerinde sarkan kutup ayıları görebileceğiniz az sayıdaki yerden biridir. Çoğu insan yaz aylarında ziyaret eder, gece yarısında bile güneş tüm gücüyle parlar.

Vahşi Yaşam Turları : Pantanal, Güney Amerika

Brezilya, Bolivya ve Paraguay bölgelerine yayılan Pantanal, dünyanın en büyük tatlı su sulak alan sistemidir. Pananal, Amazon’dan daha yoğun bir vahşi yaşam konsantrasyonuna sahip. Ziyaretçiler bölgenin geniş taşkın alanlarındaki jaguarları, kayıkçılarını, papağanlarını, nehir su samurlarını, maymunları, ak balıkçılları, karınca yiyenleri ve daha pek çoğunu görebiliyor.

Tanzanya

Hiçbir yaban hayatı sevgilisi Afrika’nın efsanevi Big Five’ı görme şansını kaçırmamalıdır. Aslanlar, gergedanlar, filler, leoparlar ve Cape buffalolardan bahsediyoruz. Tanzanya’da su aygırları, zürafalar ve zebralar dahil hepsini ve daha fazlasını bulacaksınız. Ülke, Tanzanya’daki Serengeti’den Kenya’ya komşu olan Masai Mara’ya kadar milyonlarca yabancının kitlesel olarak hareket ettiği Büyük Göç ile ünlüdür. Haziran ve Temmuz ayları Tanzanya’daki göçü izleyen en iyi aylardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir