25 May, 2020

Türkiye’nin En Güzel Milli Parkları

Türkiye milli parkları ülkemizin önemli değerlerini oluşturmak ile birlikte Türkiye’nin dört bir tarafında her geçen gün artan sayılara sahiptir. Ormanlarımız ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz sayesinde dört mevsim ayrı ayrı güzelliklerin yaşandığı bu cennet sayesinde birçok milli park kurulmuştur. Ulusal ve uluslararası değerleri koruyabilmek için birer tabiat alanı oluşturan şekilde kurulmuş olan bu milli parklar konusunda Türkiye’de her biri farklı vilayetlerde olmak üzere birçok park sıralanabilir. 

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Konya

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Konya

Ülkemizin güney bölgesinde Konya ili Beyşehir Gölü etrafında bulunan bu milli park, 140 farklı bitki çeşidi, 16 binin üzerinde tatlı su balığı ve su kuşları gibi doğal güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Yürüyüş ve bisiklet gezileri için farklı rotalar sağlayan milli park içerisinde kamp alanları ve oteller de bulunmaktadır. 

Türkiye Milli Parkları: Munzur Vadisi Milli Parkı, Tunceli

Türkiye Milli Parkları: Munzur Vadisi Milli Parkı, Tunceli

Ülkenin doğusunda yer alan türkiye milli parkları arasında Munzur Vadisi, çok büyük bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Zengin bir yaban hayatı ve bitki florası ile birlikte Haziran ve Temmuz ayları arasında havaların sıcak geçtiği dönemlerde ziyaret edilebilir. 

Göreme Milli Parkı, Nevşehir

Göreme Milli Parkı, Nevşehir

Nevşehir Göreme Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bu milli park, Kapadokya yöresinin en popüler bölgelerinden birisidir. Doğal oluşumları ve tarihi kalıntıları bir arada bulunduran bu milli park içerisinde; taş kiliseler, yeraltı şehirleri ve peri bacaları yer almaktadır. Alan içerisinde yürüyüş rotaları, bisiklet rotaları ve sıcak hava balonu ile manzara keyfi sağlanmaktadır. 

Uludağ Milli Parkı, Bursa

Uludağ Milli Parkı, Bursa

Tüm dünya tarafından tanınan Uludağ Milli Parkı, özellikle kayak alanı olarak kullanılmaktadır. 2000 metre üzerinde bir rakıma sahip olduğu için kış sporları konusunda avantaj oluşturan bu milli park, çok zengin bir flora ve fauna dünyasına sahiptir. 

Türkiye Milli Parkları: Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman

Türkiye Milli Parkları: Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman

2000 metre yüksekliğe sahip olması ile birlikte türkiye milli parkları arasında Nemrut Dağı, özellikle tarihi açıdan da dünya harikalarından birisidir. Günümüzde gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte zirveye tırmanış daha kolay bir hale gelirken, 2000 yıla yakın mazisi ile bir kraliyet mezarlığı ve tapınak olarak bilinen bu yapı, bugün milyonlarca kişinin ilgisini çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir