20 October, 2019

Türkiye’nin En Güzel Kanyonları

Türkiye kanyonları ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ülke olarak çok fazla doğal güzelliğe sahiptir. Doğal güzelliklerinin yanında zengin nehirlere ve su kaynaklarına da sahip olması elbette Türkiye’de çeşitli oluşumlara sebep olmuş ve daha pek çok doğal güzellik Türkiye’ye eklenmiştir. Bu doğal güzellikler içinde özellikle kanyonlar, nehirler açısından bu kadar zengin olan bir ülkede elbette olmazsa olmaz bir oluşumdur. Türkiye Kanyonları da en az Dünya’daki örnekleri kadar eşsiz manzaralar sunuyor.

Türkiye Kanyonları Deyince: Göksu Kanyonu, Mersin

Türkiye Kanyonları Deyince: Göksu Kanyonu, Mersin

Oldukça sakin bir ortama sahip olan Göksu Kanyonu Orta Toroslarda bulunmaktadır. Kanyonda ayrıca su sporları da yapılmakta ve yeni başlayanlar için ideal bir ortam sunmaktadır. Çünkü su oldukça sakin akmakta ve daha az tehlike arz etmektedir. Türkiye kanyonları arasında mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alan kanyon rafting ve kano sporları için harika bir deneyim sunuyor. Bu kanyona gidin ve bu ekstrem sporları deneyerek doğanın içinde kendinizi bulun deriz.

Güneyin İncisi: Köprülü Kanyon, Antalya

Güneyin İncisi: Köprülü Kanyon, Antalya

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan kanyon, Antalya’da denize dökülmekte. Kanyonda köprü bulunması dolayısıyla adını da buradan alıyor. Bu köprüden suyun akışını izleyerek manzaranın keyfine varabilirsiniz. Ayrıca ağaç ev seçenekleriyle de konaklama konusunda güzel alternatifler sunuyor. Güneyin incisi olan bu kanyon size huzurlu ve sakin bir tatil imkanı sunacak.

Türkiye Kanyonları Karacehennem Kanyonu, Kastamonu

Türkiye Kanyonları Karacehennem Kanyonu, Kastamonu

Ersizdere ve Karacehennem Boğazı olmak üzere iki kanyondan oluşan bu kanyon bölge sularının aşındırması ile oluşmuş. Böylece tamamen doğal bir görüntüye sahip olan kanyon Türkiye kanyonları içinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Konaklama imkanı bulunmayan kanyonda şelale, gölet gibi temiz su kaynakları fazlaca mevcut.

Türkiye Kanyonlarından Maceraperestler İçin: Valla Kanyonu

Türkiye Kanyonlarından Maceraperestler İçin: Valla Kanyonu

Dünya’nın en derin 2. Kanyonu olan bu kanyon ülkemizin kanyonları arasında da en büyük olanı. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan kanyon, 12 km uzunluğa ve 800 m derinliğe sahip. Çok fazla kayıp vakasının yaşandığı kanyon profesyoneller için bile oldukça tehlike arz ediyor. Bu yüzden ziyaretiniz sırasında tedbirli olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir