3 July, 2020

İskoçya’nın En Güzel Kaleleri

İskoçya genelinde 3.000 görkemli ev, kale ve kalıntılara sahip olduğunu biliyor muydunuz. Tüm bu tarihi yapılarından hangilerinin ziyaret edileceğini seçmek zor olabilir. Edinburgh silüetinin hakim olduğu kaleden Skye Adası kıyılarında bulunan yapılara, kaçırılmaması gereken çok fazla İskoç kalesi var. Uçak biletinizi en yakın havalimanına alın ve bu birbirinden eşsiz İskoçya Kaleleri rehberindeki noktaları ziyaret edin.

İskoçya Kaleleri : Edinburgh Kalesi

İskoçya Kaleleri : Edinburgh Kalesi

Edinburgh, İskoçya’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezi değilse, Edinburgh Kalesi, Eski Kent’in ana caddesi olan Royal Mile’a bakan Castle Rock’ın üzerinde yer almaktadır. Ulusal Savaş Müzesi, bir şapel, ünlü saat başı silahının yanı sıra İskoç taç mücevherleri ve Kader İskoç Taşı’nın bulunduğu Edinburgh Kalesi, Edinburgh ziyaretçileri tarafından kaçırılmaması gereken tarihi bir mekandır. Son araştırmalar, Edinburgh Kalesi’ni dünyanın en kuşatılmış yerlerinden biri olarak ortaya çıkardı ve şehrin duvarları tepeden gören kuş bakışı ile nedenini görmek zor değil.

Dunvegan Kalesi

Dunvegan Kalesi

Skye Adası’nın kuzeybatı kıyısında, İskoçya’daki bir ailenin sürekli yaşadığı en uzun kale olduğuna inanılan şey yatıyor.  42.000 dönümlük araziye sahip olan bu kale, her yıl nisan-ekim ayları arasında halka açıktır. Loch MacLeod kıyılarında bulunan kale, peyzaj üzerinde etkileyici bir yapı olarak dikkatleri çekmektedir. İçerde, bina emanet, madalya ve antika mobilyalardan oluşan hoş bir görüntü sergiliyor. Alternatif olarak, çatı katında bir tekne gezisine çıkabilir ve orada yaşayan gri renkli fokları görebilir veya etkileyici bahçelerde yürüyebilirsiniz.

Balmoral Şatosu

Balmoral Şatosu

50.000 dönümlük bir arazide yer alan Aberdeenshire’daki Balmoral Şatosu bu rehberde olmayı oldukça hak ediyor. 1852’de kraliyet ailesi tarafından satın alınan kale, İskoçya’daki ikametgah adresleri olmuştur. Ancak yıl boyunca çeşitli zamanlarda balo salonu halka açılmaktadır. Kraliçe şu anda ikamet ettiği için genel olarak ağustos ayından ekim ayına kadar kapalıdır. Balmoral Kalesi, yayla sığırlarının ve geyiklerin sürülerinin yönetildiği tarım arazileri ve ormanlarla dolu bir çalışma alanıdır. Cairngorms Ulusal Parkı içinde yer alan şatonun ana cazibe merkezi dışarda kalıyor; Bakımlı, masalsı bir kale binası olan Balmoral’da ayrıca bir su bahçesi ve bir mutfak bahçesi gibi geniş bir bahçeye ve muhteşem İskoç yayla manzarasına sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir