20 October, 2019

Doha’da Tadılması Gereken 10 Dünya Lezzeti

Doha, dünyanın farklı ülkelerinden birçok insanın barış içerisinde yaşadığı bir yer olarak önemini koruyor. Tabi bu kadar farklı insan ve kültür olunca Doha Mutfağı da birçok lezzetli mutfağın birleşiminden oluşmazsa olmaz. Katar’ın başkenti olan bu şehirde Pakistan, Hindistan, Çin, Tayland, Fas gibi mutfakların yansımalarını görebilirsiniz. Her damak tadına uygun lezzeti bulabileceğiniz bu yerde ister Asya, ister Orta Doğu mutfağını deneyebilirsiniz. İşte Doha’ya gelen herkesin denemesi gereken bazı lezzetler.

Doha Mutfağı : Dukka

Doha Mutfağı : Dukka

Filistin kökenli bir atıştırmalık Dukka, özel olarak beş bölümlü bir tabakta geliyor. Tabağın orta bölümüne grisiniler yerleştiriliyor. Etrafındaki bölgelere ise zeytinyağı, zeytin, zahter ve dukka (kişniş, susam, kimyon, rezene tohumu, iri dövülmüş karabiber ve kavrulmuş bademin ezilip karıştırılmasıyla yapılan bir sos konuluyor.

Humus

Humus

Hiçte yabancı olmadığımız bu lezzet, Doha’nın en çok sevilen mezelerinden biri. Orta Doğuluların hem kahvaltıda hem de akşam yemeklerinde yemeyi sevdiği bu meze, Doha Mutfağında da yerini alıyor.

Doha Mutfağı : Eggplant Fatteh

Doha Mutfağı : Eggplant Fatteh

Eggplant Fatteh, kuzu eti, patlıcan, havuç, kimyon, çam fıstığı ve yoğurt gibi malzemeler kullanılarak hazırlanıyor. Lavaşa benzer ekmeklerle birlikte de servis ediliyor. Oldukça hafif ama bir o kadar da doyurucu bir lezzet.

Kebap

Kebap

Orta Doğu dendimi Kebap olmadan olmaz. Türk mutfağınında en çok sevdiği yiyeceklerden biri olan kebap farklı hazırlanma şekilleri ile de Doha Mutfağı içinde yerini alıyor. Gelen her turist burada kebap yemeden ayrılmıyor. Eğer sizinde yolunuz Doha’ya düşerse damak tadınızın alışkın olduğu bu lezzeti bir de Doha mutfağından deneyin.

Doha Mutfağı : Kung Pao Chicken

Doha Mutfağı : Kung Pao Chicken

Küçük parçalar halinde tavuk eti, kırmızı acı biber, fıstığın bir araya gelip lezzetli bir hale dönüşmesinin adı olan bu yemek Çin mutfağından bir tat. Doha’da Çin restoranlarının en çok satılan menülerinden biri.

Doha Mutfağı : Maftool

Doha Mutfağı : Maftool

Deve, tavuk ve keçi etinin pilav ile birleştiği bir yemeğin nasıl olduğunu merak ediyorsanız sizin denemeniz gereken yemek, Maftool olacaktır. Yanında da patates, nohut ve havucun salça ile birleşiminden hazırlanmış bir sos eşlik ediyor. Filistin mutfağının bir yemeği olan Maftool, denemeniz gereken lezzetlerden sadece biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir