25 May, 2020

Civita di Bagnoregio : İtalya’nın Tepesindeki Kasaba

Civita di Bagnoregio İtalya’nın merkezinde yer alan, Lazio bölgesindeki Viterbo eyaletinde bulunan küçük bir İtalyan tepe kasabasıdır. Buranın özelliği kesinlikle bir tepenin üzerinde konuşlanmış olmasıdır. İnanılmaz bir görüntü oluşturan bu kasaya uzanan yolda aynı kendisi gibi inanılmaz bir görüntü oluşturuyor. İşte Civita di Bagnoregio Gezi Rehberi sizin için bu tarihi, doğanın içindeki en değişik kasabayı inceliyor.

Civita di Bagnoregio Gezi Rehberi

Civita di Bagnoregio aslında iki uzak kasaba olan Civita  ve komşu Bagnoregio’dan gelen yolun sonunda başlayan ancak uzun bir taş geçitle erişilebilen bir tepe üzerindedir. Bir zamanlar Civita daha büyük bir yerleşim yeriydi ve onun uydusu Bagnoregio’idi. Bugün, Civita’nın sadece 14 yıl boyunca ikamet eden sakinleri var, o kadar az kişi Civita’nın “Ölü Şehir” olarak adlandırılmasına vesile oluyor. Civita’daki binaların çoğu, buraya tatil için gelen zengin İtalyanlar tarafından satın alınmaktadır. Ancak kasaba, volkanik kayaçlarının aşağıdaki vadiye sürekli erozyona uğruyor. Bu şehrin en önemli özelliği ise Rönesans döneminde el değmeden kalmasıdır. Yani tamamen bir ortaçağ kasabası olma özelliğini koruyabilmiştir.

Nerelere Gidilir?

  • Romanesk Kemer: Civita’nın girişinde bulunan bu kemer 2,500 yıl önce Etrüskler tarafından inşa edilmiş.
  • Rönesans Saray Kalıntıları : Eski bir sarayın cephelerinden geri kalanı Civita tepesinin aşınması ile kanyona doğru çökmüş durumda. Buradan geriye kalan kalıntıları inceleyebilirsiniz.
  • Piazza : Kasabanın tek halka açık telefonu piazza’dadır. Burası eşeklerin bulunduğu bir bölgedir ve Haziran ayının ilk Pazar günü ile Eylül ayının ikinci Pazar günü arasında baya canlıdır. Akşamları, kasabadan geriye kalanların orada sosyalleştiği bir noktadır burası.
  • Kilise : Piazza S. Donato, tarafından yapılmıştır. Bu kilise bir Etrüsk tapınağının yerinde ve ondan sonra da bir Roma tapınağı olarak kullanılmıştır. İnce bir çan kulesi (çan kulesi), sunak ve haç bulunur.
  • Maria’nın Bahçesi : Kanyon manzaralı güzel bir bahçe görmek için şehrin uzak tarafındaki ana yolu takip edin. Eğer bahçe açıksa, Maria sizi küçük bir meydanda selamlayacak ve görmenize izin verecektir. 
  • Etrüsk Mağaraları : Şehrin doğu ucunda, biri Hapsedilmiş Şapeli adı verilen bir şapele dönüştürülmüş bir dizi mağara bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir